Nasza patronka

Majka Jeżowska

Majka Jeżowska

to jedna z najpopularniejszych piosenkarek polskich., ale to co ją wyróżnia wśród innych  to fakt, iż:

 • od rana ma zawsze dobry humor
 • i do dziś jest najpiękniejsza w klasie
 • namawia , by kochać czworonogi
 • …..i pić kakao
 • przekonuje, by kochać swoją mamę, nawet  jeśli ma włosy w kolorze atramentu
 • wierzy, że wszystkie dzieci na świecie nasze są…
 • gra w zielone… to takie ekomodne
 • no i wierzy tak jak my, że marzenia się spełniają!!!!

Pani Majka Jeżowska została  patronem naszego przedszkola! A stało się to za sprawą  przedszkolnej sondy, w której wśród dzieci, rodziców, kadry pedagogicznej i personelu naszego przedszkola- zdobyła największe uznanie  i sympatię.
Majka Jeżowska to najbardziej kolorowa  polska artystka , ulubienica dzieci. Na jej żywiołowe koncerty przychodzą  trzy pokolenia fanów.
Jest kompozytorem wszystkich swoich przebojów, pisze scenariusze i reżyseruje własne widowiska estradowe i telewizyjne.

Majka Jeżowska stworzyła swój niepowtarzalny styl - pisząc nowocześnie    zaaranżowane, melodyjne, mądre piosenki dla dzieci, jednocześnie bawi je i edukuje. Sama projektuje swoje kolorowe, oryginalne stroje estradowe.
 Za twórczość i działalność estradową dla dzieci otrzymała zaszczytną Nagrodę Artystyczną Młodych im St. Wyspiańskiego. Dzieci przyznały jej także swój cenny Order Uśmiechu.
Tematyka  utworów piosenkarki jest bogata i różnorodna, dotyczy codziennych, bliskich dziecięcych  spraw.
Motywy przewodnie zawarte w utworach muzycznych p. Jeżowskiej  są integralne  z założeniami pracy wychowawczo – dydaktycznej  przedszkola. To tradycja, przyroda, ekologia, sztuka, rodzina  i wiele innych.
Twórczość  piosenkarki  jest znana i bliska wychowankom Przedszkola Nr 33. Ze względu na swą różnorodność wykorzystywana jest podczas wielu przedszkolnych zajęć i uroczystości.
Poprzez śpiewające utwory  Majki Jeżowskiej dzieci w przedszkolu poznają życie dzieci na innych kontynentach, pracę ludzi różnych zawodów, uczą się okazywać miłość i wdzięczność najbliższym, są one także inspiracją do szeregu zabaw tematycznych, zabaw muzycznych, prac plastycznych czy teatrzyków.

Najpopularniejsze, ulubione i najczęściej wykorzystywane w naszym przedszkolu albumy piosenkarki to:

 • A ja wolę moją mamę
 • Kochaj czworonogi
 • Kolorowe dzieci
 • Królestwo zielonej polany
 • Zimowe obrazki
 • Wstawaj, to już wiosna
 • Marzenia się spełniają

Maria Jeżowska znana jako Majka Jeżowska (ur. 25 maja 1960 w Nowym Sączu) – polska piosenkarka, kompozytorka, reżyser.

Ukończyła Wydział Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Krystyny Prońko. W 1978 zdobyła nagrodę ZAKR-u na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

W 1979 r. na Festiwalu w Opolu uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała wyróżnienie za interesującą interpretację wykonywanych piosenek za "Nutka w nutkę". Po tym sukcesie wydała swoją pierwszą płytę autorską Jadę w świat, na której znalazł się jej przebój "Od rana mam dobry humor". Na Festiwalu w Opolu w 1980 r. uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała III nagrodę za piosenkę "Reggae o pierwszych wynalazkach".

W 1981 wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W 1982 r. poślubiła gitarzystę Toma Logana i osiadła w Chicago. W USA mieszkała do 1993 r. jednocześnie kontynuując karierę w Polsce. W 1987 zdobyła na koncercie premier Festiwalu w Opolu I nagrodę, śpiewając w trio z Krystyną Prońko i Piotrem Szulcem piosenkę "Czekamy na wyrok". W 1988 ponownie zdobyła I nagrodę na koncercie premier w Opolu, tym razem za solowe wykonanie piosenki "Edek".

Jej druga płyta autorska Wibracje ukazała się w 1987 r. W latach 90. XX w. kilka razy prowadziła własny show na Pikniku Country w Mrągowie. Wykonywała piosenki kompozycji Krzesimira Dębskiego w filmach Juliusza Machulskiego Kingsajz i Deja vu. Jej piosenka "Kolor serca" promowała w 1993 akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Równolegle ze swoją główną twórczością pop, Maria Jeżowska zajmuje się komponowaniem i wykonywaniem piosenek skierowanych dla dzieci. Jak sama stwierdziła w jednym z wywiadów prasowych inspiracją dla twórczości dla dzieci stała się chęć nagrania piosenki dla swojego syna. Szukając w archiwach zorientowała się, że polska twórczość piosenkarska dla dzieci jest bardzo uboga i niskiej jakości. W 1984 r. wykorzystała tekst Agnieszki Osieckiej, A ja wolę moją mamę, do którego skomponowała muzykę i nagrała piosenkę pod tym samym tytułem dla III Programu Polskiego Radia. Piosenka ta uzyskała dużą popularność, która skłoniła ją do wydania całej płyty pod tym samym tytułem. Płyta ta jak na ówczesne czasy okazała się dużym sukcesem i została sprzedana w 50 000 egzemplarzy. Na kanwie płyty powstał też musical pod tym samym tytułem, do którego libretto napisał Jacek Cygan.

Dla odróżnienia swojej twórczości dla dzieci od twórczości pop dla dorosłych zaczęła używać zdrobniałej wersji swojego imienia "Majka". Inne znane przeboje dla dzieci Majki Jeżowskiej to piosenki Wszystkie dzieci nasze są, Dłonie, a także On nie kochał nas, śpiewana wspólnie z Krystyną Prońko.
Od lutego 2008 roku prowadzi w TV Puls program dla dzieci pt. Singa Dinga.

Jej płyty:
jako Maria Jeżowska:  Jadę w świat, Wibracje
jako Majka Jeżowska: A ja wolę moją mamę, Kochaj czworonogi, Kolorowe dzieci, Królestwo zielonej polany, Zimowe obrazki, Złota Kolekcja, Najpiękniejsza w klasie, The best of Majka, Wstawaj, to już wiosna, Marzenia się spełniają, Kim Kolwiek, Rytm i melodia, Czarodzieje uśmiechu.